
Egy drón repül. Sokszor nagyon magasan is. Ha nem tudod megfelelően kezelni, akkor pedig nagyon könnyen le is eshet, vagy nekirepülhet valaminek. Ezzel kárt tehet önmagában is, de sokkal nagyobb veszély, hogy valami vagy valaki másban tehetsz kárt vele. Veszélyes forgó alkatrészei vannak, sőt mindenféle elektronikával magától is képes repülni. A használatát pedig szigorú jogszabályok szabályozzák és akár büntetést is kaphatsz, ha nem tartod be a szabályokat. Ezekre mondjuk a kézikönyv pont nem tér ki annyira részletesen, mint talán érdemes lehetne, de ez részben azért van, mert a drónok szabályozása országonként eltér és ezekből csak a leglényegesebb elemeket foglalkák össze.
Részletesen leírja viszont, hogy melyik gomb, kapcsoló, jelzés és üzemmód mit jelent, hogyan működik, mit csinál és hogyan kell használnod őket. Akárcsak azt, hogy mire számíthatsz a használatuk során és hogyan kerülheted el a baleseteket. Ha ezekkel a dolgokkal nem vagy tisztában már az első felszállás előtt, akkor jobb esetben csak nem sikerül felszállnod. Találkoztunk már olyannal, akinek segítség nélkül még bekapcsolni sem sikerült a gépet. De azért kivitte a drónt, hogy rögtön repülni kezdjen vele úgy, hogy még fogalma sincs a használatáról. Ez pedig igen komoly felelőtlenség.
Ha a porszívót nem tudod meglfelelően használni, akkor legfeljebb koszosabb lesz a lakás vele, mint nélküle. Egy kenyérpirítóval már megégetheted a kezed, ha nem figyelsz oda, de talán kézikönyv nélkül is rájössz, hogy ne fogdosd, amikor meleg és talán magadtól is elkerülheted, hogy a lakás ne égjen le miatta. Viszont a drónnal akár nagyon súlyos károkat és személyi sérüléssel járó baleseteket is okozhatsz. Ezzel pedig már nem csak magadnak okozhatsz kárt, hanem azoknak is, akik a közelben tartózkodnak. Sőt az ilyen balesetek miatt jönnek világszerte az egyre szigorúbb és az egyre szigorúbb szabályozások, amik miatt aztán te is panaszkodni fogsz majd, hogy nem hagynak repülni.
Olvasni egyre kevésbé divat és népszerű virtus, hogy "férfi ember nem olvas kézikönyvet", majd megoldjuk, ha valami történik. De a drónok bonyolult szerkezetek és amikor már baj van, akkor késő lapozgatni a kézikönyvet, hogy mit is jelent az a hibaüzenet, vagy miért sípol. Nem lehet eléggé kihangsúlyozni, hogy mennyire fontos előre felkészülni a gép használatából és pontosan tudni, hogy mikor mit miért csinál a gép, amit irányítasz és mit hogyan kell rajta beállítani ahhoz, hogy biztonságosan tudd használni.
Kedves olvasó, te is olvasd el a géphez tartozó kézikönyvet!
Ha még nem olvastad, akkor tedd meg, ha már olvastad, akkor érdemes újraolvasni is!
Korábbi írásunkban közöltünk már egy gyűjtést, hogy a drónok kézikönyveket honnan lehet letölteni, de a boltoknak egyébként is kötelességük mellékelni a vásárláskor. Ezen kívül persze sok más olyan információ forrás is van, amiket illik, ajánlott, sőt kell is ismerni. Ezekről igyekszünk folyamatosan írni és írásainkat naprakészen tartani.
További ajánlott olvasmányaink:
- Így lehet drónnal szabályosan repülni Magyarországon
- Online térkép a légtérhasználatról
- Ismerd meg a világ drónszabályozásait
- Budapest Airport: Tilos drónt vinni kézipoggyászban
- Kiderítettük, miért és mennyire birságolják a drónozást
- Késnek a drón engedélyek - a hatóság tartja a határidőt
- Tömeg felett nem szabad drónozni!
- Drón tilalom a nagy magyar fesztiválokon
- Vigyázzatok a drónokkal a természetben is!
--
Tetszett? Kövess minket!